Blokķēde

Kriptovalūtas vēsture

Lasīšanas laiks: 3 minutes Pirms iedziļinies - bitkoinos, kriptovalūtu rakšanā, blokķēdes darījumos un tā tālāk - ir svarīgi saprast kriptovalūtas vēsturi un tās rašanās kontekstu. Izpratne par kriptovalūtas nozīmi un to, kāpēc tā sākotnēji tika izveidota, palīdzēs jums saprast, kā darbojas un kas ir kriptovalūta. Jūn 15, 2022 3 min

Kriptovalūtas vēsture

Lasīšanas laiks: 3 minutes

NETICAMĀ KRIPTOVALŪTAS VĒSTURE

Pirms Bitkoina ēras: kopīgie principi

Pirms Bitcoin bija veikti daudzi mēģinājumi izveidot digitālo valūtu. Jau 1998. gadā šo koncepciju ieviesa datoru inženieris Vejs Dai, izmantojot pildspalvu un baltu lapu, kurā viņš apsprieda digitālās valūtas ideju. Tajā pašā gadā vēl vienu mēģinājumu sagatavoja blokķēdes pionieris Niks Szabo.

Galvenā problēma, ar kuru saskārās digitālo valūtu prototipi, bija dubultā izdevumu problēma. Vienkārši sakot, dubultā iztērēšana ir viltojumu digitālais ekvivalents.
Ko darīt, ja jūs varētu paņemt savu 100 euro rēķinu, izveidot 10 kopijas un iegūt 1000 euro? Tas jau reti notiek, jo tradicionālā finanšu sistēma to novērš ar kontroles un regulēšanas vienībām. Tagad, kad runa ir par digitālo valūtu, izaicinājums ir nodrošināt, lai digitālo līdzekli varētu izmantotu tikai vienu reizi un viņu nevarētu dublicēt.

  1. gadā Satoshi Nakamoto radīja Bitcoin – pirmo veiksmīgo decentralizēto digitālo valūtu. Ekonomiskās krīzes apstākļos viņam izdevās atrisināt šo dubulto izdevumu problēmu, nezaudējot decentralizācijas principu.

2008. gads: krīze, Bitcoin un sekas

  1. gads bija kritisks bēdīgi slavenajai pasaules finanšu krīzei 2007. – 2008. Un tā varētu nebūt nejaušība, ka Bitcoin tika izveidots tieši šajā gadā. Bet neviens nekad precīzi nezinās.
    Neiedziļinoties laika grafika detaļās – septembris tiek uzskatīts par krīzes kulmināciju: pēc ASV bankas Lehman Brothers bankrota ekonomika bija ļoti tuvu pilnīgai sabrukumam.

Pēc dažām nedēļām noslēpumains un pseidonīms vārdā Satoshi Nakamoto publicēja balto grāmatu ar nosaukumu Bitcoin: Peer-to-Peer elektroniskās naudas sistēma. Četrus mēnešus vēlāk Satoshi Nakamoto 2009. gada 3. janvārī izveidoja pirmo Bitcoin blokķēdes tīkla bloku, kas pazīstams kā “Genesis Block”. Tas iezīmē Bitcoin un blockchain sākumu. Šajos Genesis Block sākotnējos datos Nakamoto ieguva slepenu ziņojumu: «The Times 03 / Jan / 2009 kanclere uz otrās banku glābšanas robežas. » Patiesībā citējot raksta virsrakstu tajā pašā dienas laikrakstā The Times par Lielbritānijas valdības nespēju reaģēt uz finanšu krīzi. Pat ja Nakamoto nekad nav komentējis, lielākā daļa uzskata, ka Genesis Block un tā vēstījums darbojas kā paziņojums.

Vēstījums bija diezgan skaidrs. Kā arī Satoshi redzējums par Bitcoin un kriptovalūtu kopumā. Īsā laika posmā, kad viņš aktīvi darbojās sabiedrībā, viņš turpināja dalīties ar savu redzējumu ar cilvēkiem.
Piemēram, viņš nepārprotami dalījās ar savu naidīgumu pret centrālajām bankām, jo tās nebija pelnījušas cilvēku uzticību, kā tikko pierādīja finanšu krīze. Turklāt viņš bija pārliecināts, ka vienaudži ļaus cilvēkiem atdot viņu brīvību un varu, it īpaši pret valdībām.

Satoshi mantojums: kriptovalūtu tirgus sākums

Laika gaitā Bitcoin izveide noveda pie mūsdienās zināmā kriptovalūtas tirgus rašanās. Parādījās jauni lietojumi, tika izveidotas alternatīvas kriptovalūtas, palielinājās Bitcoin popularitāte.
Pirmkārt, bija jāatrod risinājumi, lai nopirktu un tirgotu kriptovalūtu, jeb biržas. Šīs apmaiņas ļāva jums konvertēt fiat – kriptovalūtās un otrādi.
Tāpat 2010. gada februārī tika veikts pirmais Bitcoin pirkums, jo programmētājs Lazslo Hanječs ar to nopirka picu. Lai gan tas varētu šķist smieklīgi, tas pirmo reizi ir uzlicis cenu Bitcoin: divas picas par 10000 BTC, monētu daudzums, kas vienāds ar 20 $ papīrīti par tirgus cenu.

Divus gadus pēc Bitcoin izveides sāka parādīties daudzas citas kriptovalūtas. Dažiem bija jauni novatoriski noteikumi, kuru mērķis bija eksperimentēt ar blokķēdes iespējām vai uzlabot Bitcoin funkcijas. Bet tikai daži bija veiksmīgi, jo tehnisko jauninājumu jomā bija maz.

  1. gadā tika palaists Ethereum tīkls, kas tirgus daļas ziņā ātri kļuva par otro kriptovalūtu.

Kriptovalūtu tirgū pašlaik darbojas vairāk nekā 2000 digitālo valūtu, un tas joprojām paplašinās. Kriptovalūtas lēnām, bet noteikti kļūst globālas. Pieaugošā tendence ap kriptovalūtām ir izraisījusi vairāk lietošanas gadījumu parādīšanos un pieņemšanu.
Lielākie uzņēmumi izrāda pieaugošu interesi par blokķēdēm un kriptovalūtām, ieguldot tajās (piemērs, Tesla). Pasaulē turpina pieaugt Bitcoin bankomātu daudzums. Vairāk veikalu ir sākuši pieņemt kriptovalūtas kā maksāšanas veidu un vērtības krātuvi. Kriptovalūtas aktīvi tiek izmantoti kā līdzekļu vākšanas veids. Pat ir iespējams apceļot pasauli tikai ar kriptogrāfiju makā!

Šis saraksts ar kriptovalūtām tiek strauji papildināts/paplašināts, līdzīgi kā kriptovalūtu cenas. Un tas ir tikai sākums. Neaizmirstiet, ka pirms četriem gadiem BTC cena bija zem 1000 EURO!
Šajā arvien mainīgajā Visumā, jo vairāk jūs zināt, jo pārliecinātāks jūs esat. Un jo vairāk jūs kontrolējat.

Kriptovalūtu & blokķēdes entuziasts, kurš sācis interesēties par kriptopasauli jau no 2018. gada. Interesē blokķēde, tās pielietojums un iespējas mūsu dzīvēs.
5 1 vote
Raksta vērtējums
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments