Blokķēde101 Pamācības101

Kāpēc ir svarīga kriptovalūtu decentralizācija?

Lasīšanas laiks: 2 minutes Apspriežot kriptovalūtas, bieži tiek pieminēts, ka tās ir decentralizētas. Ko tas vispār nozīmē un cik tas ir izdevīgi? Kopīgi aplūkosim, kāpēc decentralizācija ir izdevīga visiem un absolūts game-changer (spēles mainītājs). Jūn 8, 2022 2 min

Kāpēc ir svarīga kriptovalūtu decentralizācija?

Lasīšanas laiks: 2 minutes

Apspriežot kriptovalūtas, bieži tiek pieminēts, ka tās ir decentralizētas. Ko tas vispār nozīmē un cik tas ir izdevīgi? Kopīgi aplūkosim, kāpēc decentralizācija ir izdevīga visiem un absolūts game-changer (spēles mainītājs).

Kas ir decentralizācija?

Pirms saprast to, kā kriptovalūtas izmanto decentralizāciju un kādus milzīgus ieguvumus tā dod, ir svarīgi saprast decentralizācijas jēdzienu. Apskatīsim, kā parasti tiek pārvaldīti dati vai nauda.

Ņemsim par piemēru banku. Banka glabā klientu naudu. Tas viss tiek turēts vienā vietā: bankas iekšienē, un lielākā daļa no kliena naudas atrodas glabātavā. Ir arī viena struktūra, kas atbild par visu šo klientu naudu, proti – banka. Ja kāds pārvalda glabāšanas vietu vai atbildīgo struktūru, tad to uzskata par centralizētu.

Decentralizācija ir tieši pretējā spektra pusē. Izmantojot decentralizāciju, nav vienas glabāšanas vietas – un nav nevienas atbildīgas struktūras. Kriptovalūtas pašlaik ir vienīgā decentralizētās naudas forma.
Vēl viena plaši pazīstama decentralizēta platforma būtu internets: par to nav atbildīgs neviens uzņēmums vai persona.
Ikviens var piekļūt internetam un izveidot tajā savu saturu. Protams, internets tiek uzskatīts par “lielāko decentralizēto komunikācijas sistēmu, kādu cilvēce jebkad ir redzējusi”.

Tātad, kā kriptovalūtas tiek decentralizētas?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka visas kriptovalūtas aktīvi nav decentralizēti. Vispazīstamākie, piemēram, Bitcoin un Ethereum, kā arī lielākā daļa citu. Mēs iesakām vispirms izpētīt jūsu interesējošo kriptovalūtu.

Tas nozīmē, ka lielākā daļa kriptovalūtu patiešām ir decentralizētas, jo tās izmanto Blockchain tehnoloģiju. Īsāk sakot, blokķēde ir decentralizēts tīkls, kurā daudzi dalībnieki no visas pasaules var pievienoties un pārbaudīt tajā esošo datu pareizību. Atšķirībā no centralizētā tīkla par datiem nav atbildīga neviena persona, uzņēmums vai cita vienība. Tā vietā tā ir milzīga grupa, kas strādā kopā, lai uzturētu to tā sauktajā vienādranga tīklā.

Decentralizācijas plusi un mīnusi

Naudas gadījumā decentralizācija rada lielas priekšrocības. Turklāt tie ir diezgan dažādi. Apskatīsim dažus no tiem.

Sākumā mēs minējām, ka banka ir atbildīga par jebkuru naudu, ko tā pārvalda. Tas patiešām nozīmē, ka jebkura nauda, ​​kuru jūs atstājat viņu rokās, vairs nav jūsu kontrolē. Vienkāršākais piemērs ir, ja bankai būtu jebkāda veida pārtraukumi sistēmā, jums nebūtu piekļuves savai naudai.
No otras puses, kriptovalūtas, ​​piemēram, Bitcoin un Ethereum, ir decentralizēta. Jums ir visas savas naudas/aktīvu īpašumtiesības un kontrole. Tā kā neviens cits nav atbildīgs par jūsu naudu (atsevišķos gadījumos), jūs nevar cenzēt vai ietekmēt, darot to, ko vēlaties.

Decentralizācijai ir tendence veicināt arī pārredzamību, jo ikviens var izveidot savienojumu ar tās sistēmām. Piemēram, internets visiem nodrošina pieejamus datus. Attiecībā uz kriptovalūtām jūs varat redzēt katra konta atlikumu un to darījumu vēsturi pilnīgi publiskajā blokķēdē pārlūkā. Šāda veida pārredzamība rada tā dēvēto pārbaudāmo uzticību – tas nozīmē, ka jūs vienmēr varat visu pārbaudīt pats.

Tā kā ikviens var pievienoties šiem decentralizētajiem, publiskajiem tīkliem, decentralizācija mēdz būt ļoti iekļaujoša. Kriptovalūtām nav ne jausmas, no kuras valsts esat vai kāda vecuma esat (atsevišķos gadījumos). Ikviens ir laipni aicināts pievienoties tīklam neatkarīgi no viņa izcelsmes.

Kriptovalūtu & blokķēdes entuziasts, kurš sācis interesēties par kriptopasauli jau no 2018. gada. Interesē blokķēde, tās pielietojums un iespējas mūsu dzīvēs.
5 1 vote
Raksta vērtējums
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Saistīti: Kāpēc ir svarīga kriptovalūtu decentralizācija? […]