Jautājums “Kas ir blokķēde” pēdējos gados kļuva par vienu no populārākajiem meklējumiem Google tīklā. Pulks ziņkārīgu cilvēku meklē “blockchain for maneken”, cenšoties atrast “blockchain tutorial”, “blockchain mean”, lai kāds to izskaidrotu.
Tātad, kāda ir blokķēdes tehnoloģija?
Vienkārši sakot, blokķēde ir dati, kurus glabā un uztur decentralizēts datoru tīkls.
Neticamā tehnoloģija var radikāli mainīt pasauli, kā mēs to zinām, no jauna definējot, kā mēs rīkojamies ar datiem un pārsūtam tos. Piemēram, blokķēdes ļauj mums nosūtīt digitālo naudu, neizejot cauri nevienai bankai.
Tā ir tehnoloģija, kas var novērst starpnieku daudzās tradicionālajās nozarēs: bankas, apdrošināšanas, izklaides, valdības un citas jomas. Lai gan tas joprojām ir agrīnā attīstības stadijā, blokķēdes tehnoloģija jau tiek izmantota reālajā dzīvē kriptovalūtām, valdības datu glabāšanai utt.,
Un daudzi gan privātajā, gan publiskajā sektorā pēta iespējamos lietošanas gadījumus.
Līdz šim pazīstamākā blokķēde ir tā, ko izmanto kriptovalūta: Bitcoin.
Kā tas darbojas?
Blokķēdes tehnoloģija ir izskaidrota daudzās grāmatās, bet apskatīsim galvenos punktus un uzzināsim par Bitcoin piemēru:
Blokķēdes tehnoloģija reģistrē informāciju, kas saistīta ar Bitcoin darījumiem, piemēram, no kurienes nāk nauda un kur tā aizgājusi, darījuma laiks, summa, visas samaksātās maksas un citi dati. Visa šī informācija tiek glabāta “bloku” ķēdē, kas ir sava veida konteiners. Bitcoin gadījumā katrā blokā ir dati par aptuveni 2000 darījumiem (vismaz 2017. gada beigās). Šādi darījumu bloki ir savstarpēji saistīti ar kriptogrāfijas palīdzību.
Blokķēdēs var glabāt daudz dažādu veidu datus: informāciju par kriptovalūtas darījumiem, zemesgrāmatas saturu, apdrošināšanas ierakstus, veselības vēsturi, autoavāriju vēsturi, īpašnieku maiņu utt. Tie var kalpot arī kā platforma citām lietojumprogrammām.
Blokķēdes kā visu darījumu sadalītās un ar laiku apzīmētās grāmatas tiek glabātas decentralizētā (vairumā gadījumu) datoru tīklā, sauktas arī par “mezgliem”. Katrs dators saglabā visas attiecīgās blokķēdes kopiju.
Blokķēdes iezīmes:
- Tie ir praktiski nemaināmi, jo jebkuras informācijas maiņai būtu nepieciešama milzīga skaitļošanas jauda, un jo ilgāk pastāvt, jo drošāka tā ir.
- Tie mēdz būt caurspīdīgi, jo parasti ikviens var redzēt datus par blokķēdi (piemēram, Bitcoin), izmantojot “blockchain explorer”, kas ļauj skatīt visus darījumus. Dažas blokķēdes tehnoloģijas tomēr piedāvā lielāku anonimitāti.
- Tie mēdz būt decentralizēti, kas nozīmē, ka aiz viņiem nav centrālās varas - atšķirībā no tradicionālās datu bāzes, kuru pēc īpašnieka gribas var slēgt vai cenzēt. Un pat tad, ja daļa no tā tīkla iet uz leju, bloku ķēde joprojām darbosies visu diennakti. Bet ir blokķēdes projekti ar centralizētāku pieeju.
Visas šīs funkcijas kopā rada cerību, ka daudzas mūsu ikdienas rutīnas var kļūt efektīvākas, pārredzamākas, ātrākas un lētākas.
Blokķēdes veidi:
Ir divu veidu blokķēdes:
- Publisks (piemēram, Bitcoin), kur ikviens var pievienoties mezglu tīklam.
- Privāts (galvenokārt izmanto uzņēmumi), kur tikai tie, kuriem ir atļauja, var pievienot savus datorus tīklam.