Jaunumi Preses Relīzes

Kripto tehnoloģijas nemanāmi maina mūsu ikdienu

Lasīšanas laiks: 2 minutes Digitālā ekonomika attīstās, un blokķēdes tehnoloģijās balstītie risinājumi arvien plašāk iespiežas dažādās tradicionālās ekonomikas nozarēs. Dažkārt tas notiek nemanāmi, bet dažkārt tiek radīti arī pavisam jauni pakalpojumu sniegšanas modeļi, norāda Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brottier. Mai 2, 2023 2 min

Kripto tehnoloģijas nemanāmi maina mūsu ikdienu

Lasīšanas laiks: 2 minutes

Digitālā ekonomika attīstās, un blokķēdes tehnoloģijās balstītie risinājumi arvien plašāk iespiežas dažādās tradicionālās ekonomikas nozarēs. Dažkārt tas notiek nemanāmi, bet dažkārt tiek radīti arī pavisam jauni pakalpojumu sniegšanas modeļi, norāda Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brottier.

Par pirmo moderno kriptovalūtu varam uzskatīt Bitcoin, kas tika radīta 2009. gadā, kad Satoši Nakamoto publicēja Bitcoin balto grāmatu. Tobrīd pasaule piedzīvoja smagu finanšu krīzi, un sākotnējais Bitcoin mērķis bija kļūt par drošāku risinājumu valdību emitētajām tradicionālajām jeb fiat valūtām.

Lai arī Bitcoin nav kļuvis par plaši izmantotu maksāšanas līdzekli, tomēr pakāpeniski palielinās gan izsniegto kripto maksājumu karšu skaits, gan arī iespējas par precēm un pakalpojumiem norēķināties ar Bitcoin un citām kriptovalūtām.

Tostarp Bitcoin blokķēdei ir izstrādāts 2. slāņa protokols (Bitcoin Lightning tīkls) ātru maksājumu nodrošināšanai, lai varētu veikt maksājumus bez konvertēšanas eiro, dolāros vai kādā citā tradicionālajā fiat valūtā.

Lai arī kriptovalūtas arvien plašāk tiek atzītas par oficiālu maksāšanas līdzekli, tomēr to augstais svārstīgums pagaidām gan ir kavēklis tam, lai tās plašāk tiktu izmantotas kā vispārējs maksājumu līdzeklis.

Valstis domā par savām “kriptovalūtām” (CBDC)

Par blokķēdes un kripto tehnoloģijām ir augusi interese arī valstiskā līmenī. Arvien vairāk centrālo banku pēta un izrāda aktīvu interesi par savu digitālo valūtu jeb CBDC (Central Bank Digital Currency) ieviešanu.

Digitālā centrālās bankas nauda būtībā ir nacionālās valūtas (fiat) digitālā versija, taču, pateicoties blokķēdes tehnoloģijai, paplašinātos valūtas kontroles un izmantošanas iespējas. Digitālas centrālās bankas naudas gadījumā tiek izmantots privāts blokķēžu tīkls, bet centrālā banka veic pilnu procesa uzraudzība un kontroli.

Pirmā valsts, kas 2021. gada oktobrī laida apgrozībā savu CBDC – eNairu, ir Nigērija. Līdzīgi nacionālas digitālās valūtas izmēģinājuma pilotprojekti ir uzsākti vēl aptuveni 15 valstīs.

Zaļā kripto ekonomika

Blokķēdes un kripto tehnoloģijas arvien plašāk sevi piesaka arī zaļās ekonomikas jomā, gan veicinot atjaunojamo energoresursu ražošanas attīstību, gan arī piedāvājot uzņēmumiem jaunas ieņēmumu iespējas un ekoloģiskās pēdas nospieduma kompensācijas mehānismus.

Piemēram, meža īpašniekiem jau ir radīti projekti, kuru ietvaros speciāli izveidotā platformā iespējams reģistrēt savus mežus. Meža īpašnieks saņem žetonus jeb tokenus, kurus var tālāk pārdot uzņēmumiem, kas ir ieinteresēti kompensēt savu ekoloģisko pēdu.

Izklaide un spēļu industrija

Kripto un blokķēdes tehnoloģijās balstītās spēļu industrijas vērtība 2022. gadā sasniedza 4,6 miljardus ASV dolāru, bet līdz 2027. gadam šī tirgus apjoms varētu pieaugt pat līdz 65 miljardiem ASV dolāru.

Daudzās spēlēs jau izsenis tiek izmantota spēļu “nauda”, kas, piemēram, ļauj iegādāties varonim jaunu aprīkojumu. Jaunās tehnoloģijas nodrošinās to, ka vienā spēlē iegādāts varoņa aprīkojums var tikt pārnests uz citu spēli. Spēlētājs, nevis spēles izveidotāji kļūst par šo digitālo mantu īpašnieku. Un atbilstoši spēlētājs šo aprīkojumu var izmantot arī citās spēlēs.

Viena no slavenākajām blokķēdes spēlēm ir CryptoKitties, kas darbojas Ethereum ekosistēmā. Savukārt pēdējā laikā lielu popularitāti ir iemantojusi spēle Alien Worlds, ko maksimumstundās spēlē līdz pat 200 000 spēlētāju.

Kripto un blokķēdes tehnoloģiju attīstību varam salīdzināt, piemēram, ar interneta tehnoloģiju attīstību. Blokķēdes tehnoloģijas paver jaunas iespējas un nes izmaiņas daudzās nozarēs, gluži tāpat, kā to savulaik izraisīja interneta parādīšanās. Blokķēdes tehnoloģijas šobrīd atrodas apmēram turpat, kur 90. gadu vidū bija internets. Visticamāk, tuvākajā nākotnē ir sagaidāms straujš to ieviešanas paātrinājums.

Kriptovalūtu & blokķēdes entuziasts, kurš sācis interesēties par kriptopasauli jau no 2018. gada. Interesē blokķēde, tās pielietojums un iespējas mūsu dzīvēs.
5 1 vote
Raksta vērtējums
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Saistīti: Kripto tehnoloģijas nemanāmi maina mūsu ikdienu […]